פסיכולוג או קואצ'ר

פסיכולוג או קואצ'ר
4.8 (95.56%) 9 votes

פעמים רבות מתלבטים אנשים שמחפשים לשפר את מצבם הרגשי או להעלות מדרגה בין פסיכולוג לקאוצ'ר. במאמר זה אעמוד על הדומה והשונה בעשייה בין פסיכולוג לקואצ'ר

מחד, מטרת אימון אישי וטיפול פסיכולוגי זהה – לעזור ללקוחות שלהם לבצע שינויים חיוביים בחיים. מאידך, אימון אישי וטיפול פסיכולוגי הם תהליכים שונים במהות ובתפיסה שלהם. המניע וההשראה של האימון האישי הוא לאפשר ללקוח לזהות את מטרותיו בדגש על החוזקות שלו ולאמן אותו להשיג את מטרותיו. אימון אישי הוא תהליך המיועד לסייע להגדיר תכנית הפעולה לעמידה ביעדים שמטרתם הגשמה,  בעוד שטיפול פסיכולוגי מתמקד בהחלמה וריפוי מבעיות נפשיות.

פסיכולוג או קואצ'ר?

מה לבחור, פסיכולוג או קואצ'ר?

ההחלטה אם לבחור בטיפול פסיכולוגי או באימון (קואצ'ינג) אישית מאוד.  

קאוצ'ר לחיים ידריך על ידי:

  • הבהרה והשגת מטרות אישיות ומקצועיות

  • יצירת תוכנית עסקית

  • עבודה לשיפור מיומנויות תקשורת

  • השגת עצמאות כלכלית וביטחון

  • השגת איזון בעבודה ובחיים

  • פתיחת עסק חדש או גידול של העסק הנוכחי

פסיכולוג יתמקד בשיחות על:

  • מחלות וטראומות עבר

  • חקירת מערכות יחסים

  • מה משפיע על היכולת שלך לתפקד בבית או בעבודה

  • התמודדות עם ואבדן של אדם, הפסד עבודה ורגשות קשים

מימוש עצמי והגשמה עצמית

גישת האימון האישי

באימון אישי, הלקוח עובד עם מאמן על מנת להבהיר מטרות ולזהות מכשולים על מנת ליצור תוכנית פעולה להשגת תוצאות רצויות בחייו. אימון אישי נועד להניע את המתאמן לכדי פעולה במציאות ליצירת התוצאה המבוקשת. האימון אישי נועד לאפשר למתאמן להבין את הרצונות והצרכים, לחבר הרצונות והצרכים לדרך חיים. עובדים על ה"איך".

 

גישת טיפול פסיכולוגי / ייעוץ פסיכולוגי

בטיפול או ייעוץ פסיכולוגי, המטפל מנתח את העבר של הלקוח על מנת להבין התנהגות בהווה. השאיפה היא לחקור ולהבין את התת-המודע והלא-מודע. מטרת הטיפול הפסיכולוגי היא  להביא את המטופל לתובנות לגבי דפוס התנהגותו או דרך חייו. הטיפול הפסיכולוגי מתמקד יותר ב"למה".

 

נקודת המוצא בקואוצ'ינג

לפי הקואוצ'ינג: יכולותיו, מיומנויותיו והמשאבים אותם צבר המתאמן במהלך חייו הם הבסיס הטוב ביותר להצלחתו בעתיד. האימון ממנף את המשאבים הקיימים בצורה ממוקדת ויצירתית כדי להביא לרמת ההצלחה הגבוהה ביותר האפשרית.

טיפול פסיכלוגי, הוא תהליך שבו המטופל עובד עם פסיכולוג כדי לאבחן ולפתור בעיות, אמונות, התנהגויות ותגובות. הרעיון בבסיס הטיפול הוא להתמקד בעבר, בטראומות ולשנות הרגלי הרס עצמי. במובן זה, הטיפול הפסיכולוגי מתמקד בעבר ובהתבוננות פנימית וניתוח.

משך האימון האישי

אימון אישי תחום בזמן, ומחויב לתוצאות. אימון אישי יכול להיות ארוך או קצר טווח, תלוי לאן התמאמן שואף להגיע ומה הוא רוצה להשיג בדרך.

טיפול פסיכולוגי יכול להמשך שנים ארוכות, ומבלי להתחייב לתוצאות.

הקשר בין איש מקצוע ללקוח

הקשר שאימון אישי מעודד הוא בין המתאמן וחזונו, כאשר המאמן הוא "מאפשר" דרך.

טיפול פסיכולוגי נשען על קשר רגשי שבין המטפל והמטופל כתשתית ליצירת יחסי אמון.  

אימון אישי ככלי חשיבה ומקור 

באימון אישי, חשיבה תוצאתית. מגדירים את התוצאה בהתאם לצרכים של המתאמן או הארגון, וממנה גוזרים את הכלים המתאימים להשגתה. אימון אישי הוא מולטידיציפלינרי ובכך ייחודו. הוא מורכב מכלים מוכחים ומנצחים משבעה תחומי ידע: ניהול, שיווק, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, פילוסופיה, מנטורינג וספורט.  

בטיפול פסיכולוגי – ההיסטוריה של המטופל. הטיפול הפסיכולוגי נגזר ושייך לתחום הנפש.  

סיכום: פסיכולוג או קואצ'ר

 התהליך שלי אינו אימון אישי קלאסי ואינו טיפול פסיכולוגי. על אף שהתמחיתי כמאמנת אישית וארגונית, וסיימתי לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה, נמשכתי לשילוב ביניהם והעמקתי אותו בלימודי גוף נפש ורפואה טבעית. אני מאמינה כי תהליך שלם יותר הוא תהליך שמשלב כלים אימוניים וטיפוליים. מתוך כך,  החשיבה והגישה שלי היא אימונית ובעת הצורך אני משלבת כלים טיפוליים. אני מאמינה שאנחנו עוצרים בנקודות משמעותיות והבנת הסיבה עוזרת מאוד להמשך הדרך ולתוצאה הרצויה. לכן, במקום בו יש צורך להעמיק ולהבין התנהגות חוסמת יש בידיי הכלים הנכונים ליציאה מהמשבר. בשנים האחרונות ייסדתי שיטה משלי שנקראת "סדר פנימי חדש". עוד על השיטה שלי ניתן לקרוא כאן.

* שימו לב שמילה קואצ'ר שהפכה להיות שגורה כל כך בשפה העברית איננה נכונה. באנגלית אדם העוסק באימון נקרא Coach

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *