fbpx

רשימת רגשות כמפתח להבנה וניהול עצמי

4.7/5 - (13 votes)

הבנת רגשותינו היא חלק בלתי נפרד מהכרות עם עצמנו ועם הסביבה. היא משפיעה על התנהלותנו, על ההחלטות, על איכות היחסים שלנו עם אחרים בכל תחום בחיינו. לפניכם כמה סיבות מרכזיות לחשיבות הבנת הרגשות:

 1. הבנה עצמית וצמיחה אישית: זיהוי והבנת רגשותינו מאפשרים לנו להכיר טוב יותר את עצמנו, להבין מה מניע אותנו, מה משמח או מעציב אותנו, ובכך לצמוח ולהתפתח.
 2. ויסות רגשי: הבנת רגשותינו מאפשרת לנו לנהל אותם בצורה יעילה יותר. אנו יכולים ללמוד כיצד להתמודד עם רגשות קשים ולפתח דפוסי התנהגות בריאים יותר.
 3. שיפור תקשורת ויחסים: כאשר אנחנו מסוגלים לתאר במדויק את מה שאנו מרגישים, אנו משפרים את היכולת לתקשר בצורה ברורה ולבנות יחסים עמוקים ומשמעותיים עם אחרים.
 4. קבלת החלטות: הבנת רגשותינו משפיעה על האופן בו אנחנו קובעים החלטות. כאשר אנחנו מודעים לרגשות שלנו, אנחנו יכולים לבחור כיצד לפעול באופן שיביא לתוצאות הטובות ביותר.
 5. ניהול קונפליקטים: זיהוי רגשות יכול לעזור לנו להבין את מקורות הקונפליקטים בחיינו ולנהל אותם באופן בוגר ומועיל.
 6. רווחה נפשית: להבין ולקבל את רגשותינו הוא צעד חשוב בדרך לרווחה נפשית. זה כולל להתמודד עם רגשות קשים, ללמוד מהם ולגלות דרכים לשיפור מצב הרוח והאושר הכללי.
 7. בריאות פיזית ונפשית: מחקרים רבים מצביעים על קשר הדוק בין רגשות לבין בריאות פיזית ונפשית. הבנת רגשותינו יכולה לתרום לשיפור הבריאות והרווחה הכללית שלנו.

מעוניינים לדעת כיצד לנהל את הרגשות בצורה יעילה יותר? בואו לפגישת ייעוץ בווידאו או בקליניקה. מלאו את השאלון כאן וקבעו לעצמכם פגישה.

אימון אישי טיפול רגשי

איך רשימת רגשות יכולה לעזור לנו? 

רשימת רגשות יכולה לשמש ככלי עזר חשוב בתהליך של הכרה והבנת רגשות מסובכים או עמומים. כמה דרכים בהן רשימת רגשות יכולה להועיל:

 1. זיהוי רגשות: לפעמים אנו מרגישים תחושה כללית של דיכאון או עצבות, אבל לא מצליחים לזהות את הסיבה המדויקת לרגשות אלה. עיון ברשימה של רגשות יכול לעזור לנו לזהות במדויק יותר את מה שאנו חשים, ובכך לתת לנו נקודת תחילה לעבודה על רגשות אלו.

 2. הבנת הרגשות: רשימת רגשות יכולה לסייע לנו להבין את הרגשות שלנו טוב יותר. לדוגמה, על ידי זיהוי רגשות מסוימים כמו “נטוש”, “מתוסכל” או “מבוהל”, אנו יכולים להתחיל לעבוד על מציאת הסיבות העמוקות יותר לרגשות אלו ולפתח אסטרטגיות להתמודדות איתם.

 3. התמודדות וביטוי: ברגע שאנו מזהים ומבינים את הרגשות שלנו, אנו יכולים לחפש דרכים יעילות יותר להתמודד איתם ולבטא אותם בצורה בריאה. זה כולל לשוחח עליהם עם אדם אמין או לכתוב אותם ביומן.

 4. שיפור תקשורת בינאישית: הבנת רגשותינו והיכולת לתאר אותם במדויק יותר מאפשרת לנו לשפר את תקשורתנו עם אחרים. הבנה המסייעת לנו לבטא בבהירות את צרכינו, רצונותינו ודאגותינו, ובכך לפתח יחסים חזקים ומתפקדים טוב יותר.

אני ממליצה לשמור פתק בארנק עם מספר רגשות עיקריים, כדי שתוכלו בקלות לזהות ולהבין את מה שאתם מרגישים בכל רגע נתון. הערכת רגשות אישית היא צעד ראשון חשוב בדרך להעצמה ולשליטה רגשית.

רשימת רגשות

שמחה פחד כעס עצב
אהבה דאגה

תיעוב

מבוכה
הערצה בהלה עלבון יגון
קבלה אימה תדהמה דכדוך
הערכה היסטריה שנאה צער
אמון יראה סלידה שעמום
אומץ אדישות תיעוב עומס
שלווה קנאה ניכור בדידות
הודיה מחנק נקמה ייאוש
ביטחון חרדה תדהמה  אכזבה 
אושר קנאה עצבנות אשמה
רוגע כלוא לחץ  דכדוך
נחמה מתח  מרומה  געגוע
שלמות קיפאון מלוכלך מועקה 
איחוד אטימות מנוצל סבל 
שיתופיות אפתיות מנודה חוסר ערך 
שייכות פרפרים בבטן מקולל עייפות 
סיפוק בחילה מקופח  נקיפות מצפון

 

תנו לעצמכם הסבר קצר על כל רגש:

 • מהי ההגדרה של הרגש?
 • מהם הסימנים הפיזיים והנפשיים של הרגש?
 • מהם הטריגרים שעשויים לעורר את הרגש?

 

טיפים להתמודדות עם רגשות קשים:

 • טכניקות הרגעה: נשימה עמוקה, מדיטציה, מיינדפולנס
 • שיטות לשינוי דפוסי חשיבה שליליים
 • דרכים לפתח מודעות עצמית וחמלה

 

מה עושים כשהזיהוי אינו מספיק?

כאשר אנחנו מרגישים שהרגשות שולטים בנו, כשנמאס לנו מהתפרצויות רגשיות, ואנחנו רוצים להתנהג אחרת במערכות היחסים שלנו, להרגיש שלווה, סיפוק ואושר בחיים – זה הזמן לפנות למומחה.

לשירותכם מגוון שירותי ייעוץ, אימון, הרצאות, וסדנאות, כולם מותאמים אישית לצרכים הייחודיים שלכם. בין אם אתם מחפשים לקבל כיוון וחוות דעת בנושא אישי, זוגי, או מקצועי, או שאתם מעוניינים לפתח ולהעמיק את הידע והכישורים של צוות העובדים בארגון שלכם דרך הרצאות מרתקות וסדנאות מעשיות – אני כאן לשירותכם.

 

כל תהליך מתחיל בהכרות והבנה עמוקה של הצרכים והמטרות שלכם. לשם כך, מוזמנים למלא את השאלון המקדים שיעזור לי להבין טוב יותר את מה שאתם מחפשים וכיצד אני יכולה לעזור לכם באופן הטוב ביותר. לקבלת כיוון וחוות דעת בנושא אישי, זוגי או מקצועי ולתחילת תהליך מלאו את השאלון כאן 

 

מטרתן לספק כלים פרקטיים והשראה לפיתוח אישי ומקצועי. כל אחד מהשירותים מתוכנן בקפידה כדי להביא לתוצאות מיטביות ולהשפעה אמיתית ומשמעותית על החיים ועל הארגון. לייעוץ ואימון ניהולי, הזמנת הרצאות וסדנאות לארגונים, לשאלות בירורים וכל עניין אחר מוזמנים לכתוב לי כאן 

מחכה לפגוש אתכם.

טיפול להתמודדות עם רגשות קשים

סגור לתגובות.