העצמה אישית

העצמה אישית
5 (100%) 33 votes

"אם אתה מתכוונן להיות פחות ממה שאתה מסוגל להיות, סביר להניח שתהיה אומלל כל חייך." אברהם מאסלו.

העצמה אישית עוסקת במימוש ובהרגשת סיפוק בחיים. חינוך, קשיים ואתגרים אישיים, חברתיים, בריאותיים, תעסוקתיים מגבילים לעתים את יכולתנו למימוש עצמי. במסגרת תהליך להעצמה אישית  – הכוונה וכלים הניתנים על ידי איש מקצוע יכולים לשפר את יכולתו של אדם לקחת אחריות על חייו, ולעשות את הבחירות הנכונות לו, תוך חיזוק האמונה והביטחון העצמי שלו והפחתת התלות שלו באנשים אחרים.

העצמה אישית אינה מהווה תחליף לטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי. בעת משבר ממושך מוטב לפנות לפסיכולוג או פסיכיאטר לקבלת חוות דעתו.

העצמה אישית

תהליך של העצמה אישית רלוונטי עבורך אם המחשבות/התחושות הבאות מוכרות לך:

 • בסה"כ אפשר לומר שיש לי הכל בחיים, אבל בכל זאת אני לא מרגישה סיפוק ומימוש עצמי
 • אני לא מרוצה מהיחסים/זוגיות
 • אני מרגיש/ה תקוע/ה והתקיעות הזאת מוכרת לי מהעבר
 • נראה שיש לי בעיות בתקשורת בינאישית
 • דימוי עצמי שלי נמוך זה זמן רב
 • ברור לי מה לא בסדר אבל אני לא עושה שום דבר כדי להתקדם
 • אני רוצה להרגיש טוב עם איך שאני ולהאמין בעצמי
 • אני ממש רוצה שלווה, סיפוק ואושר בחיים ומוכנ/ה להתאמץ ולשנות את ההתנהלות שלי
 • נמאס לי מההתפרצויות הרגשיות שלי. אני רוצה להתנהג אחרת במערכות יחסים בחיי

אם פחד, חרדה, בושה, כעס או תחושות מורידות אחרות מלוות אותך – העצמה אישית הנה תהליך מתאים בשבילך. 

להלן סרטון קצר "העצמה אישית – איך אני צומחת אם אני בדאון" שהקלטתי בעקבות פגישה עם לקוחה שעברה טלטלות במהלך תהליך להעצמה אישית: 

 

למי מתאים אימון להעצמה אישית איתי?

"אתה לא יכול ללמד אדם שום דבר. אתה רק יכול לעזור לו למצוא את זה בתוך עצמו" גלילאו

אימון להעצמה אישית מתאים לאנשים בריאים המעוניינים לשפר את תפקודם וביצועיהם בכל היבט חיים: בריאותי, תעסוקתי, זוגי ואישי. הדרכת העצמה אישית במקרים אלו תתמקד במיומנויות קבלת החלטות, תרגילים להעצמה אישית, זיהוי חוזקות וחולשות, גיוס משאבים פנימיים, חיזוק האמונה ביכולות האישיות, שבירת תבניות מגבילות אישיות וכדו'.

אם אתם מתעניינים בסדנאות העצמה אישית בדקו בלינק זה מהי בסדנה המתאימה לכם

העצמה אישית מאפשרת תחושת מיטביות

אימון להעצמה אישית מתאים לאנשים שמתפקדים ורוצים לשפר את איכות חייהם. הוא אינו מחליף טיפול פסיכולוגי, ולעיתים, מתנהל כמשלים לטיפול פסיכולוגי ו/או פסיכיאטרי. בעוד התהליך הפסיכולוגי מסייע רבות להעלאת המודעות העצמית, האימון עוזר למתאמן להוציא מן הכוח אל הפועל את תובנותיו לגבי עצמו, ולהשתמש בכלים העומדים לרשותו כדי להשיג פריצת דרך, תחושה של מימוש עצמי, העצמה ומיטביות.

העצמה אישית כמקדמת תחושת מסוגלות

ע"י הרחבת הדימוי שלך, אתה מרחיב את גבולות הכישורים והמסוגלויות שלך." מקסוול מאלטס.

באמצעות שאלות המעבירות את מוקד השליטה אל המתאמן, בוחנים המאמן והמתאמן את תפיסת המסוגלות העצמית שלו, ומציעים דרכים חדשות לפעולה שלא ננקטו עד כה. יוצרים "מפת תוצאות" הכוללת הנחיות מעשיות להשגת תוצאות טובות יותר בתחום  (כ"ץ, 2005) ותומכים בה במעגל התנסויות המסייעות למתאמן להוציא את מטרותיו לפועל.

תהליך האימון מטפח את תפיסת המסוגלות העצמית בכך שהוא מעצים את אמונתו של האדם ביכולתו להגיע לשליטה על אירועים שמשפיעים על חייו. כמו ביכולת לגיוס מוטיבציה, משאבים ועשיית פעולות הנדרשות על מנת להצליח בביצוע המשימות.

העצמה אישית מקדמת תחושת אוטונומיה וחופש

לאדם יש צורך לממש את חופש הבחירה והאחריות על חייו. בשלב הראשון באימון אישי, מתמקדים במסע הכרות עם ערכי המתאמן. לאחר מכן, מבינים את מידת ההשקעה בתחומי החיים השונים, (כגון: בריאות, יחסים, קריירה, התפתחות אישית, משפחה, ניהול פיננסי וכו'). אוספים את כל הכישורים, המיומנויות וההתנסויות של המתאמן המשמשים לבניית הייעוד והחזון האישי.

החזון האישי המלהיב, המניע, והמתאים ביותר לערכים, לאהבות, לגורמי האושר, לכישורים וליכולות של המתאמן. חזון זה שהתגבש תוך כדי התהליך הפנימי עונה למעשה על הצורך הבסיסי של המתאמן לאוטונומיה. מי שמממש את חזונו חש חוויה עמוקה של הגשמה עצמית המלווה בתחושת שלמות, והרמוניה פנימית.

בנוסף לכך,  מושם דגש רב על התמודדות עם חסמים מעכבים כגון: פחד מכישלון, הישארות באזור הנוחות, עיסוק בסמלי סטאטוס שלא תורמים לאושר, סיפוק צרכים מיידי, ריצוי ועוד.

העצמה אישית מסייעת לפתח יכולת פרואקטיבית

סטיבן קובי, מגדיר בספרו "שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד"  את המושג פרואקטיביות. הוא מתייחס לכך שכבני אדם אנו אחראים לחיינו ושהתנהגותנו היא פועל יוצא של החלטותינו ולא של התנאים שבהם אנו נתונים. בכך הוא מסכים עם העיקרון היסודי שגילה ויקטור פראנקל לגבי טבע האדם והוא, שבין הגירוי לתגובה יש לנו את החופש לבחור.

"התרחק מאנשים המזלזלים באמביציות שלך. אנשים קטנים נוהגים לעשות זאת. אנשים גדולים באמת גורמים לך להרגיש שגם אתה יכול להיות גדול כמוהם". מארק טווין

העצמה אישית בפסיכולוגיה?

קרא עוד

"כל פריצת דרך אישית מתחילה בשינוי אמונות." אנטוני רובינס

הרעיון של העצמה אישית נעוץ בחיבור למקום הטבעי בתוכנו בו אנו מרגישים בטוחים ומאירים. בפסיכולוגיה מדברים על ארבעה מרכיבים להעצמה אישית:

 1. תחושת משמעות(Meaning): הערך שאנו מייחסים למה שאנחנו עושים.
 2. אוטונומיה(Self-determination): תחושת החופש הפנימי ליזום.
 3. השפעה(Impact): המידה שבה אנחנו משפיעים על התוצאות בחיינו.
 4. מסוגלות(Competence): האמונה שלנו ביכולת של עצמנו.

 

סגור

העצמה נשית

אימון אישי

סגור לתגובות.