האם היית רוצה לשנות את רוטינת העבודה שלך?

האם היית רוצה לשנות את רוטינת העבודה שלך?
5 (100%) 2 votes

אחת הסכנות בשגרה היא אי נוחות שאני לכוד בתוכה. כך בימות הקורונה נזכרתי איך זה להיות יותר עם המשפחה, יותר בבית, יותר עם עצמי, יותר עם הזמן ויצאתי עם הבטחה שאין, אין!! לא נשוב למה שהיה לפני. וכמו הגלגל שמתגלגל לו בקלות גם אני נסחפת בזרם, שוכחת מה כאב ולמה כאב ורצה קדימה. 

וטוב שתרגול התבוננות זהו כלל גדול אצלי ולה זמן קבוע, כי מה שלא קבוע עף, ובהתבוננות גם מזכירה לעצמי מה הבנתי אתמול ולאן אמשיך היום. וזה מטרת הפוסט הזה, להזכיר לעצמי ולכם לא לחזור לטרוף כי הוא מחכה ממש מעבר לפינה לטרוף אותנו. 

 

האם היית רוצה לשנות את רוטינת העבודה שלך? הפוסט שבעלי היקר כתב:

The pandemic dramatically changed the way we work. As countries are re-opening I wonder what your takeaways from this work-from-home period are. I’ll share mine, but I must confess that I worked from my wife’s office without destructions by kids etc. So, maybe my takeaways are biased or don’t represent. Here are mine:
a)     About 50% of the work can be done remotely and more #efficiently than in the office.
b)    Working from home saves commute time (at least 1.5 hours per day) which results in more time spent with the family, i.e. better #WLB
c)     Most of the meetings can become virtual ones. It saves commute as well as the need to find a meeting room to accomodate everyone. It’s easier to leave a virtual meeting.
d)    P2P interpersonal communication, team dinners, small talks play important role in creation of team’s grit. Should be preserved. Some topics are easiest to discuss F2F.
To summarize, I believe that mixing work-from-home and work-from-office should be adopted.
It would result in higher #efficiency, better WLB, less commute and pollution.
Isn't it a Win-Win?

What would you like to change in your work routine after the pandemic?

P.S. I didn't mention #digitaltrasformation which I'm sure will be accelerated after the pandemic is over. It deserves another post.
 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *